Offentlig høring - Ny forskrift om adgang til jakt etter elg og rådyr, Herøy kommune, Nordland
Bakgrunn for høringen
Viltressursloven (lov 20. juni 2025 nr. 102 om jakt, fangst og felling av vilt mv.) trer i kraft 1. juli 2026. Samtidig oppheves viltloven (lov 29. mai 1981 nr. 38 om jakt og fangst av vilt).
Den nye viltressursloven viderefører kravet om at kommunen må fastsette forskrift for å åpne for jakt på elg og rådyr. Loven viderefører også kravet om fastsettelse av minsteareal for godkjenning av vald og for tildeling av fellingstillatelser, jf. § 42.
Dønna kommune har i dag lokal forskrift FOR-2009-03-10-1927, Forskrift om adgang til jakt etter elg, Herøy kommune, Nordland og FOR-2012-06-04-1485, Forskrift om adgang til jakt etter rådyr, Herøy kommune, Nordland fastsatt med hjemmel i viltloven. Disse forskriftene må oppheves og erstattes av en ny forskrift med hjemmel i viltressursloven. Minstearealene foreslås videreført uendret, med samme verdier som i gjeldende forskrift fra 2009 og 2012.
Når viltressursloven trer i kraft, innføres det også et nytt krav om at kommuner som ønsker å fastsette fellingsavgift for elg og hjort, må gjøre dette gjennom forskrift med hjemmel i § 9 fjerde ledd. Avgiften skal fastsettes innenfor de rammene som er vedtatt av Stortinget.
Forslag til forskrift
Har du innspill?
Høringsinnspill merkes med saksnummer 2026/107 og sendes på e-post til post@heroy-no.kommune.no. Høringsfristen settes til 20.03.2026.

Rådyr